Vi som fick leva om våra liv

Av Mattias Andersson, baserat på dokumentärt material

Marie Richardson i brudklänning.
Premiär
Urpremiär på Backa teater 12 oktober 2019, Dramatenpremiär 23 januari 2020
Speltid
2 tim
Info

Färdigspelad

Om uppsättningen

Vad hade du gjort annorlunda om du fick en chans till?

Ett barn blir till och någon väljer franska istället för tyska på högstadiet. Bokstäverna metoo bildar en hashtag. Livets vägskäl kan leda till förändringar som skakar den egna tillvaron eller hela världen.

Vad skulle du göra annorlunda om du fick leva om ditt liv? Mattias Andersson låter ett socioekonomiskt tvärsnitt av Sveriges befolkning svara på frågan och bygger utifrån det en föreställning om hur livet hade kunnat se ut om det fanns en chans till. Det blir en personlig, associativ och musikalisk föreställning som utnyttjar teaterns utopiska förmåga att förändra alla premisser. Inget är beständigt. Allt har konsekvenser.

Mattias Andersson har tidigare använt dokumentärt material i en rad uppmärksammade föreställningar som The Mental States of Sweden, Acts of Goodness och Utopia 2012.

Föreställningen är ett samarbete mellan Backa Teater och Dramaten. 

Biljetter

Färdigspelad på Dramaten, spelperiod 23/01–23/02 2020

Utvald till Venedigbiennalen 2023

Medverkande

Konstnärligt team

Koreografi
Cecilia Milocco
Ljusdesign
Charlie Åström
Scenografi och kostym
Maja Kall
Ljusdesign och mask
Jonas Redig
Statister
Raija Hedlund, Birgitta Nordquist, Laila Sjöström, Lars Tollin, Göran Wennersten